»Danes je marsikaj drugače, a še vedno verjamemo v moč prave, dobre besede in trdno vemo, da knjiga ne bo umrla, dokler bodo živeli ljudje. Vsemu navkljub!« 

(Kristina Brenkova, ustanoviteljica zbirke Čebelica ob 50. obletnici zbirke)

Pred 70 leti je v legendarni knjižni zbirki Čebelica, najstarejši slikaniški zbirki pri nas, izšla Rdeča kapica bratov Grimm v prevodu Frana Albrehta (Mladinska knjiga, 1953). Na velikih belih kamnitih ploščah jo je imenitno upodobila Marlenka Stupica. Od leta 1953 so se slikanice iz zbirke Čebelica vsebinsko in oblikovno spreminjale, še danes pa velja, da so namenjene otrokom v predšolskem obdobju in mlajšim šolarjem. Mnoga velika pisateljska in ilustratorska peresa pri nas so svojo ustvarjalno pot začela prav s čebelico; tako je bilo ob nastanku zbirke in velja še danes, ko je na knjižne police priletelo že 478 čebelic.

»To so čebelice in Čebelice. Prve čebelice, tiste z majhno začetnico zapisane, nabirajo med. /…/ Druge čebelice, tiste, ki so zapisane z veliko začetnico, vam pripovedujejo pravljice, kajti to so majhne knjige. Vsi jih poznate. Čebelic je veliko in pravljic je veliko.« 

(Ela Peroci ob izidu 100. knjige iz zbirke Čebelica)

Za 70. rojstni dan zbirke Čebelica so v Mladinski knjigi pripravili sedem prazničnih slikanic z odličnimi besedili in čudežnimi podobami. Na skupno praznovanje pa vabijo tudi nas, učitelje, knjižničarje in starše. V knjižnici smo že pripravili razstavo čebelic. Učence pa prosimo, naj od doma prinesejo stare ali nove izdaje knjig iz te zbirke, da dopolnimo razstavo v naši šolski knjižnici. Hvala za sodelovanje.

 

Oznake: