V torek, 7. oktobra, smo se odpravili v mestni muzej Ljubljana. Razdelili smo se v dve skupini. Moja skupina si je najprej ogledala Ljubljano. Vodič nam je povedal, da je tu včasih stalo majhno staro rimsko mesto - Emona. Ceste so bile neravne in kamnite. Voda je odtekala v kanale. In če so se zamašili, so jih odmašili sužnji. Prav tako so sužnje zadolževali za druga umazana dela. Takrat so imeli tudi čudna stranišča in terme. Si danes predstavljate javno stranišče? Takrat je bil to velik prostor, kjer so se med opravljanjem potrebe pogovarjali. Danes bi rimskim termam rekli, da so čudaške. Uporabniki so šli najprej v bazen z vročo vodo in nato s hladno.
Ali veste kako so dobili rdečo barvo? Iz morskih polžev.
V muzeju pa smo s časovnim strojem potovali v preteklost in se ustavili v prazgodovini, v času koliščarjev. Nato nas je prestrašil rimski vojak – legionar in nam razkril nekaj zanimivosti. Na koncu pa smo odpotovali še v srednji vek.
Žal je bilo ogleda kmalu konec. Imeli smo se lepo.
Jurij D.
Več fotografij bo objavljenih v albumu slik.
Tudi letos smo uspešno speljali poletno šolo v naravi s poudarkom na plavanju. Pohvalimo se lahko, da smo vsi uspešno splavali. Pa ne samo to, tudi veliko zlatih srebrnih in bronastih delfinčkov smo osvojili. Več slik si oglejte v albumu slik.
21. 11. 2018 SLAMNIKARSTVO
V preteklem tednu smo si vsi petošolci ogledali Slamnikarski muzej in Menačn'kovo domačijo v Domžalah ter se seznanili z dediščino, ki so nam jo zapustili predniki.
Slamnikarstvo je v 18. stoletju k nam prinesel vojak, ko se je vračal domov iz Firenc. Kamniško-Bistriška ravnina je bila v preteklosti posejana z žitom, ki ga kmetje niso gojili zaradi slame za pletenje. A so ugotovili, da je slama tudi uporabna, saj so jo doma namočili, iz nje pletli kite in izdelovali slamnike. Pozneje je obrt prerasla v industrijo, domžalski slamniki pa krasili glave celo v Parizu in Ameriki.
4. 3. 2019 UČENCI 4. B SO SE UČILI S KUŽKOM
V četrtek, 21. 2. 2019, so učenci 4. b odprli vrata svoje učilnice obiskovalcem, ki so si želeli ogledati, kako poteka pouk. Pri uri matematike pa se jim niso pridružili le starši, ampak tudi terapevtska psička Lola z vodnico Tamaro, ki prihajata z društva Ambasadorji nasmeha. Učenci so po skupinah utrjevali vse, kar že znajo o številih do 10000, ponovili pa so tudi, kako jim gre računanje z merskimi enotami. Kako pa jim je pri tem pomagala Lola? Psička je prav vsakega učenca za pravilen odgovor nagradila z zabavnim trikcem ali pa se je prepustila razvajanju - čohanju ali hranjenju.
»Lola, pridi še kdaj!«

Več fotografij bo objavljeno v albumu slik.
5. 3. 2019 OBISK PSIČKE TILI
Na pustni torek nas je obiskala psička Tili. Z vodnico in učiteljico Ksenjo sta nam pokazali veliko trikov (prostor, tačka, petka, osmica, svizec …). Zelo je bilo zabavno. A da smo se še kaj naučili, smo iz nabiralnika vlekli ovojnice s pojmi. Če smo pojem pravilno razložili, smo lahko božali Tili. Ta ura je bila zelo zabavna in vsi smo bili začudeni, kaj vse se je Tili naučila.
Med samo uro so nas presenetili še Ulini starši in vsakega razveselili s pravim »trojanskim krofom«! Njami, kako so bili slastni!
Hvala vsem, da smo imeli pouk malo drugače!
Zala in Amadeja

Več fotografij bo objavljeno v albumu slik.
27. 3. 2019 OBISK KRUMPERKA
Z vedoželjnimi učenci 4. in 5. razreda smo obiskali Pedagoško raziskovalni center za konjerejo Krumperk, kjer so nam predstavili delovanje centra in lipicance. Učenci so lahko konje krtačili, jim očistili kopita in se preizkusili v ježi.
Več fotografij bo na ogled v galeriji.
17. 4. 2019 POTEP PO KULTURNIH ZNAMENITOSTIH DOBA
Ogled smo začeli pred našo šolo. Vodili so nas učenci petega razreda in nam najprej predstavili zgodovino šole. Nato smo se sprehodili do letnega gledališča na Močilniku. Sonce nas je privabilo vse do Krumperka, kjer smo si ogledali njegove ruševine. Grad sodi med najlepše v Sloveniji. Kasneje smo se spustili po griču navzdol in v daljavi opazovali Jamarski dom, v katerem je spominska soba Simona Robiča in zbirka kapnikov. Pot nas je vodila do šolskega čebelnjaka, mimo čebelarske učne poti in do cerkve Sv. Martina. Na ti poti proti šoli smo si ogledali še nekaj starih hiš – Krivčevo, Vauptovo, Vegantovo in Španovo. Zadnja postaja ogleda sta bila novi in stari gasilski dom. Za zaključek našega potepa po Dobu smo se posladkali še z bomboni.
Pia, Lori, Inti in Ronja
V sredo, 24. 9. 2019, smo imeli 4. in 5. razredi športni dan - pohod. Na začetku poti je bilo malo megleno. Šli smo do Gorjuše in gradu Krumperk, kjer smo videli lepo število konjev. Pot nas je vodila mimo ihanske skakalnice, kjer smo imeli počitek za malico in opazili dva laboda in nekaj račk. Prečkali smo tri mostove. Na koncu našega pohoda je začelo malo deževati, zato smo na poti srečali veliko polžev lazarjev. Večino časa smo hodili v naravi, skoraj 4 ure. Ko smo se bližali Podrečju, smo bili že vsi utrujeni. Komaj smo čakali, da pridemo nazaj v šolo.
Inti, Tisa, Taja

dav

Na šoli učenci s svojimi učiteljicami v podaljšanjem bivanju skrbijo za ohranjanje tradicije. Tokrat so se lotili starega kmečkega opravila - ličkanja koruze.
Prvi športni dan četrtošolcev
V četrtek, 19. 9. 2019, smo imeli prvi športni dan: Veter v laseh. Tja smo se odpravili tretji in četrti razredi. To je bila prireditev, kjer smo opravljali različne športne delavnice. Bilo jih je veliko. Vsaka skupina je dobila svoj vetrolovček, nanj so učitelji pisali dosežene točke. Nama je bila najbolj všeč ritmična gimnastika, ker smo tam skakali čez obroče in jih tudi vrteli. Bilo je tudi veliko drugih postaj, ki so nama bile prav tako zanimive. Ta dan si bova za vedno zapomnili, zato naslednjo leto vabiva tudi vas.
Eva Marija Dragar in Ana Otrin